×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 787

شنبه, 04 فروردين 777 11:02
منتشرشده در مناسب سازی

کارگاه آموزشی دو روزۀ «ایمن‌سازی راه‌ها و مناسب‌سازی فضاهای شهری ویژۀ معلولین»

کارگاه آموزشی دو روزۀ «ایمن‌سازی راه‌ها و مناسب‌سازی فضاهای شهری ویژۀ معلولین» با حضور هیئت ژاپنی روزهای 18 و 19اردیبهشت1395 در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس، برگزار شد.

 

در ابتدای این سمینار، خانم مهندس امیدبخش مدیر آموزش و انتشارات سازمان، ضمن خوشامدگویی به حاضران، این برنامه را که با همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس، شهرداری، سازمان بهزیستی و اداره‌کل راه و شهرسازی برگزار شده است معرفی کردند. ایشان هدف از برگزاری این برنامه را کمک به فرهنگ‌سازی، مناسب‌سازی فضاها و ایجاد فرصت‌های برابر برای همه اقشار جامعه بیان کردند تا افراد کم‌توان و ناتوان جسمی حرکتی، اختلالی در فرآیند زندگی فردی و اجتماعی خود نداشته باشند.

سپس، مهندس پوراسدی رئیس سازمان، در سخنان خود به نیازِ نگاه سیستماتیک دراین‌باره پرداختند و بیان داشتند که نبود سیستم، به انجام کارها به‌صورت سلیقه‌ای، ناگهانی و بدون برنامه منجر خواهد شد. از کشورهای معروف در پیاده‌سازی سیستم، ژاپن است که توانسته در بسیاری از مسائل فنی پیشرفت نماید. کشور ما به‌خاطر مسائل بسیاری مانند جنگ و... دارای شمار زیادی جانباز، معلول و همچنین افراد سالخورده است که نیاز به طراحی و پیاده‌سازی امکانات ویژۀ معلولان را پُررنگ‌تر می‌کند.

پس از آن، خانم مصلحی از انجمن نعناع، به معرفی کارگاه و تاریخچۀ آن و انجام فعالیت‌های مشابه در تهران و کرج پرداختند و به این نکته اشاره کردند که استانداردسازی و مناسب‌سازی کامل شهر ویژۀ معلولان، بایستی توسط مهندسان نیز انجام گیرد تا آن افراد آسان‌‌تر بتوانند از خدمات شهری بهره‌مند شوند.

استادان ژاپنی کارگاه آموزشی، آقای تراشیما و آقای فوکوناگا و خانم میاچی نکات و استانداردسازی‌های انجام‌شده در ژاپن را بیان کردند. همچنین، با ذکر نکاتی از عکس‌های گرفته‌شده در شیراز، نیاز به انجام و حل این مسائل را یادآور شدند. اهم نکات این‌گونه استانداردسازی‌ها شامل کاربرد مسیرهای ویژۀ نابینایان (موزاییک‌های بریل با دو نوع خطی و نقطه‌ای)، اختلاف سطح دو سانتی‌متری لبۀ پیاده‌رو با خیابان، شیب استاندارد 5درصدی رمپ‌ها، درهای خاص ورودی ساختمان‌ها، پایین‌بودن دکمۀ آسانسور، سرویس‌های بهداشتی مخصوص معلولان و... است.

در ادامه، حاضران به‌صورت میدانی، در خیابان عفیف‌آباد حضور یافته و برای نمونه و با استفاده از ویلچر، به آسیب‌شناسی سطح معابر پرداختند تا در کارگاه طراحی بعدازظهر به ایده‌پردازی، یافتن نواقص و رفع موانع بپردازند. در کارگاه یکشنبه 19اردیبهشت95، مهندسان شرکت‌کننده در کارگاه طراحی به توضیح طرح‌ها و دیدگاه‌های خود پرداختند و آسیب‌شناسی طرح‌ها و بیان راه‌حل‌های اجرایی ارائه شد.

منبع خبر : سازمان نظام مهندسي ساختمان استان فارس

خواندن 2804 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 02 آذر 1395 00:41

درباره ما

نجمن نعناع – حمایت کننده ی معلولین ایران ،سازمانی غیر دولتی در استان کاناگاوا در کشور ژاپن می باشد .این انجمن در جهت حمایت از معلولین جسمی – حرکتی و با هدف رفع نیازها و مشکلات و معضلات زندگی فردی و اجتماعی  معلولین فعالیت می کند .ریاست انجمن را آقای محمد پاشایی عهده دار می باشند که خود نیز با این معضل دست به گریبان می باشند.