چهارشنبه, 26 مرداد 1390 15:21

کارگاه آموزشی"نحوه مناسب سازی فضا" برای معلولان

کارگاه آموزشی" نحوه مناسب سازی فضا" برای معلولان

کارگاه آموزشی انجمن نعناع ، حمایت کننده معلولان مستقر در کشورژاپن با عنوان "نحوه مناسب سازی فضا برای معلولان "در آسایشگاه خیریه کهریزک استان البرز برگزارشد ، دراین همایش جمع زیادی از پزشکان ،کارشناسان و مهندسان حضورداشتند.

دکتر تراشیما کااورو استاد دانشگاه های توکیو و جیبا در این کارگاه آموزشی اسلاید هایی از تاریخچه و سیستم مناسب سازی فضا درکشور ژاپن ، استانداردهای مربوط به تکنولوژی مناسب سازی فضا و ارزیابی آن درسطح شهربا مشارکت معلولان ، شهروندان و مسوولین به نمایش گذاشت .

وی موارد حایز اهمیت درمناسب سازی فضا را ایمن بودن فضای مورد نظر، دسترسی و قابلیت وارد شدن به داخل ساختمان ها و موسسات و مجهز بودن ساختمان ها به سرویس های بهداشتی ویژه نابینایان، ناشنوایان و افرادی که از ویلچر استفاده می کنند ، بیان کرد.

محمدپاشایی رییس انجمن نعناع هدف از برگزاری این کارگاه آموزش، نحوه مناسب سازی فضا برای تردد معلولان اعلام کرد و گفت : این کارگاه با همکاری آسایشگاه خیریه کهریزک استان البرز و انجمن نعناع در راستای حمایت از افرادی که مشکلات جسمی دارند تشکیل شده است تاموانع تردد آنها حل شودو انتقال تجربیات و تکنولوژی ژاپن درزمینه فضاسازی انجام گیرد.

دکترتراشیما در این کارگاه آموزشی ازپزشکان و کارشناسان آسایشگاه علاوه بر آشنایی با مسائل تئوریک ، به طور عملی نیز با بستن چشم بند راه رفتن یک معلول نابینا را بر روی موزاییک های بریل تجربه نمودند و همچنین با حضور در محوطه و فضای بیرون آسایشگاه با نشستن بر روی ویلچر؛ نحوه تردد معلولان ضایعه نخاعی را بر روی رمپ های احداث شده درهای ورودی و خروجی ساختمان های نیمه کاره آسایشگاه تجربه نمودند و سپس دکترتراشیما بهمراه آقای فوکوناگا و خانم میانجی مشاور مناسب سازی فضا درژاپن بهمراه تیم کارشناسان آسایشگاه درباره مشکلات تردد معلولان با متخصصان به بحث و گفتگو پرداختند.

دکترشهبازی معاونت سلامت آسایشگاه خیریه کهریزک استان البرز گفت :برگزاری چنین کارگاه هایی با حضور اساتید ژاپنی در آسایشگاه متخصصان ما را با آخرین متدها و نحوه مناسب سازی در ژاپن آشنا و از تجربیات آنها بهره مند می سازد برگزاری چنین کارگاهی فرصتی برای استفاده ما از تجربه متخصصان کشور ژاپن بوجود می آورد و ما رامجاب می نمایدتایافته های خود را با بومی سازی تجربیات آنها تلفیق نموده و جهت بهتر شدن فضاهای اسایشگاه برای استفاده این عزیزان آماده کنیم .

وی درادامه برگزاری این نوع کارگاه آموزشی را در نوع خود بی نظیر دانست و خاطر نشان ساخت با تکیه بر دانش فنی خود و بومی نمودن دانش و تجربیات دیگر کشورها سعی می نماییم تا ضعف های خود را برطرف نماییم .درپایان شرکت کنندگان ازآقای پاشایی رییس انجمن نعناع و تیم مناسب سازی فضا به منظور برگزاری این کارگاه اموزشی تشکر و قدردانی نمودند.