یکشنبه, 24 مرداد 1395 10:53

استقبال نوجوانان و مسئولان نوشهری از کارگاه آموزشی

 

استقبال نوجوانان و مسئولان نوشهری از کارگاه آموزشی

آشنایی با شیوه‌های معاشرت با معلولان

در ادامه سلسله کارگاه‌های آموزشی مؤسسه حمایت از مناسب‌سازی محیط برای معلولان ـ مُحام ـ این بار شهر گردشگری نوشهر میزبان کارگاه «آشنایی با معلولیت‌ها و شیوه صحیح معاشرت با معلولان» بود.

بیش از 90 دانش‌آموز دختر نوشهری و والدین شماری از آنها، پنجشنبه 21 مرداد در دبیرستان استعدادهای درخشان «فرزانگان» این شهر، ضمن آشنایی با انواع معلولیت‌ها، شیوه صحیح معاشرت با معلولان را به صورت عملی فرا گرفتند.

 

کارگاه یک روزه «آشنایی با معلولیت‌ها و شیوه صحیح معاشرت با معلولان» به صورت مشترک توسط مؤسسه «مُحام» و انجمن «نعنا» ژاپن و با حمایت و مشارکت نهادهای محلی شهرستان نوشهر از جمله شهرداری، بخشداری، اداره‌های آموزش و پرورش و بهزیستی، فرماندهی نیروی دریایی ارتش در منطقه نوشهر و به میزبانی دبیرستان استعدادهای درخشان فرزانگان نوشهر (دوره اول) برگزار شد.

مدرس این کارگاه، محمد پاشایی معلول ایرانی ساکن ژاپن و رئیس انجمن «نعنا» بود که دو دستیارش وی را در آموزش عملی فراگیران همراهی می‌کردند.

شرکت کنندگان در این کارگاه که اغلب کودکان و نوجوانان 12 تا ۱۵ساله بودند، از طریق نمایش فیلم و پویانمایی با انواع معلولیت از جمله نابینایی، ناشنوایی، معلولیت جسمی ـ حرکتی، مشکلات خاص معلولان و نیز حقوق قانونی این افراد آشنا شدند.

در آغاز این کارگاه آموزشی، دکتر سید مرتضی هاشمی، رییس هیات مدیره مؤسسه حمایت از مناسب‌سازی محیط برای معلولان و سالمندان ـ مُحام ـ در سخنانی، «آموزش» و «فرهنگ‌سازی» را از اولویت‌های این مؤسسه برشمرد.

 در ادامه، فرهاد بنی‌شیخ‌الاسلامی شهردار نوشهر، و لهراسبی معاون اداره آموزش و پرورش این شهرستان، نیز که برای برگزاری این کارگاه کمک‌های مؤثری کرده بودند در سخنانی، حمایت خود را از چنین برنامه‌هایی اعلام کردند.

در کارگاه «آشنایی با معلولیت‌ها و شیوه صحیح معاشرت با معلولان» همچنین، آموزش تردد از مسیر ویژه نابینایان، شیوه‌های ارتباط با ناشنوایان، درک دنیای اطراف با استفاده از حس لامسه و شناخت ویلچر و ویلچررانی به صورت عملی ارائه شد.

در برنامه تردد از مسیر ویژه نابینایان، علاوه بر دانش‌آموزان، مسئولان شرکت‌کننده در دوره از جمله شیخ‌الاسلامی شهردار و بسطامی رئیس اداره بهزیستی نوشهر و لهراسبی معاون رئیس آموزش و پرورش نوشهر نیز لحظاتی با چشمان بسته مشکلات نابینایان را تجربه کردند. در پایان این بخش، مدیران مذکور علاقه و اهتمام خود را برای توسعه امکانات شهری به نحوی که برای همه گروه‌های جمعیتی از جمله معلولان، قابل استفاده باشد، اعلام کردند.

 

 

در قسمت بعدي برنامه دانش‌آموزان ويلچرراني را تجربه کردند و با مشکلات رفت و آمد معلولان آشنا شدند.

 در پایان کارگاه «آشنایی با معلولیت‌ها و شیوه صحیح معاشرت با معلولان» در دبیرستان دخترانه استعدادهای درخشان فرزانگان نوشهر، پس از اهدای جوایزی به شرکت‌کنندگان، گواهی شرکت در دوره از سوی انجمن نعنا به فراگیران اعطا شد.

به گفته سیدفریبرز نوربخش مدیرعامل مؤسسه مُحام، اهمیت مناسب‌سازی در شهرهای گردشگری و تفریحی دوچندان است، زیرا امکانات شهری این شهرها هم باید نیازهای ساکنان خود را رفع کند و هم نیازهای مسافران ویژه‌ی شهر را مورد توجه قرار دهد.

 

شهرداری نوشهر اخیراً مسیری ویژه برای دسترسی معلولان به ساحل  طراحی و اجرا کرد.

 این اولین بار است که در یک شهر ساحلی نیازهای معلولان برای تردد مورد توجه مسئولان شهری قرار می‌گیرد.

شهرستان 118 هزار نفری نوشهر در غرب استان مازندران، سالانه پذیرای ده‌ها هزار گردشگر از سراسر کشور است.

 

گزارشگر: ولي‌اله قرقاني

منبع : مؤسسه محام