یکشنبه, 24 مرداد 1395 11:02

استقبال نوجوانان و مسئولان نوشهری از کارگاه آموزشی آشنایی با شیوه های معاشرت با معلولان

ICTPRESS - شهر گردشگری نوشهر ، پنجشنبه 21 مرداد 95 ، میزبان کارگاه «آشنایی با معلولیت ها و شیوه صحیح معاشرت با معلولان» در ادامه سلسله کارگاه های آموزشی موسسه حمایت از مناسب سازی محیط برای معلولان «مُحام» بود.

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS ، بیش از 90 دانش آموز دختر نوشهری و والدین تعدادی از آنها، بیست و یکم مرداد در دبیرستان استعدادهای درخشان «فرزانگان» این شهر، ضمن آشنایی با انواع معلولیت ها، شیوه صحیح معاشرت با معلولان را به صورت عملی فرا گرفتند.

 

 

 


کارگاه یک روزه «آشنایی با معلولیت ها و شیوه صحیح معاشرت با معلولان» به صورت مشترک توسط موسسه «مُحام» و انجمن «نعنا» ژاپن و با حمایت و مشارکت نهادهای محلی شهرستان نوشهر از جمله شهرداری، بخشداری، اداره های آموزش و پرورش و بهزیستی، فرماندهی نیروی دریایی ارتش در منطقه نوشهر و به میزبانی دبیرستان استعدادهای درخشان فرزانگان (دوره اول) برگزار شد.
مدرس این کارگاه، محمد پاشایی معلول ایرانی ساکن ژاپن و رییس انجمن «نعنا» بود که دو دستیارش وی را در آموزش عملی فراگیران همراهی می کردند.
شرکت کنندگان در این کارگاه که اغلب کودکان و نوجوانان 12 تا ۱۵ساله بودند، از طریق نمایش فیلم و پویانمایی با انواع معلولیت از جمله نابینایی، ناشنوایی، معلولیت جسمی- حرکتی، مشکلات خاص معلولان و نیز حقوق قانونی این افراد آشنا شدند. 

 

 

 


در آغاز این کارگاه آموزشی، دکتر سید مرتضی هاشمی، رییس هیات مدیره موسسه حمایت از مناسب سازی محیط برای معلولان و سالمندان - مُحام- در سخنانی، «آموزش» و «فرهنگ سازی» را از اولویت های این موسسه برشمرد.
 در ادامه، فرهاد بنی شیخ الاسلامی شهردار نوشهر، و لهراسبی معاون اداره آموزش و پرورش این شهرستان، نیز که برای برگزاری این کارگاه کمک های موثری کرده بودند در سخنانی، حمایت خود را از چنین برنامه هایی اعلام کردند. 
در کارگاه «آشنایی با معلولیت ها و شیوه صحیح معاشرت با معلولان» همچنین، آموزش تردد از مسیر ویژه نابینایان، شیوه های ارتباط با ناشنوایان، درک دنیای اطراف با استفاده از حس لامسه و شناخت ویلچر و ویلچررانی به صورت عملی ارائه شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


در برنامه تردد از مسیر ویژه نابینایان، علاوه بر دانش آموزان، مسئولان شرکت کننده در دوره از جمله شیخ الاسلامی شهردار و بسطامی رئیس اداره بهزیستی نوشهر و لهراسبی معاون رییس آموزش و پرورش نوشهر نیز لحظاتی با چشمان بسته مشکلات نابینایان را تجربه کردند. 
در انتهای این بخش، مدیران مذکور علاقه و اهتمام خود را برای توسعه امکانات شهری به نحوی که برای همه گروه های جمعیتی از جمله معلولان، قابل استفاده باشد، اعلام کردند. 
 در پایان کارگاه «آشنایی با معلولیت ها و شیوه صحیح معاشرت با معلولان» در دبیرستان دخترانه استعدادهای درخشان فرزانگان نوشهر ، پس از اهدای جوایزی به شرکت کنندگان، گواهی شرکت در دوره از سوی انجمن نعنا به فراگیران اعطا شد.  
به گفته سید فریبرز نوربخش مدیرعامل موسسه حمایت از مناسب سازی محیط برای معلولان، اهمیت مناسب سازی در شهرهای گردشگری و تفریحی  دو چندان است، زیرا امکانات شهری این شهرها هم باید نیازهای ساکنان خود را رفع کند و هم نیازهای مسافران ویژه ی شهر را مورد توجه قرار دهد.شهرداری نوشهر اخیراً  مسیری ویژه برای دسترسی معلولان به ساحل  طراحی و اجرا کرد. 
 این نخستین بار است که در یک شهر ساحلی نیازهای معلولان برای تردد مورد توجه مسئولان شهری قرار می گیرد.
شهرستان 118 هزارنفری نوشهر در غرب استان مازندران، سالانه پذیرای ده ها هزار گردشگر از سراسر کشور است./ گزارشگر: ولی اله قرقانی

 

 

 

به گزارش شبکه خبری ICTPRESS، مؤسسه محام با کسب مجوز از وزارت کشور و با مشارکت و همیاری جمعی از افراد خَیّر؛ متخصص و علاقمند رفع مشکلات معلولان و سالمندان فعالیت میکند.
به گفته سید فریبرز نوربخش مدیرعامل این موسسه : «محام» تنها نهاد متخصص در حوزه مناسب‌سازی و با هدف رفع مشکلات معلولان و سالمندان تأسیس شده است.
اصلاح نگرش مردم به معلولان و سالمندان و در نظر گرفتن آنها به عنوان بخشی از جمعیت انسانی جامعه با نیازها و حقوق شهروندی ویژه، دستیابی به محیط زندگی امن و بدون مانع برای افراد دارای توانایی ویژۀ ذهنی ، جسمی و همچنین مناسب‌سازی منازل معلولان از جمله اهداف مهمی است که این مؤسسه دنبال میکند.
مؤسسه محام در تلاش است تا با استفاده از فرصت های فرهنگی و رسانه‌ای‏، اقدامات حقوقی و اداری، فعالیت‌های فنی و مهندسی، و ساخت ابزار ویژۀ ، تحولی در مناسب‌سازی امکانات شهری و دسترس‌پذیری معلولان و سالمندان و همچنین امن و آسان کردن زندگی آنان پدید آورد.
به گزارش آی‌سی‌تی پرس، این مؤسسه برای دستیابی به اهداف بزرگ خود و یاری رساندن به قشر معلول و سالمند جامعه، نیازمند عزم همگانی ، تلاش مردم و نگاه جدی مسئولان است.

 
شماره خبر: 30016
تاریخ: شنبه 23 مرداد 1395