پنج شنبه, 01 خرداد 1393 00:58

گفتگو با بهرام جاویدانی

من متفاوت به دنیا آمدم

انسان پدیده ای غریب است ؛ به فتح هیمالیا می رود، به کشف اقیانوس آرام دست میابد، به ماه و مریخ سفر می کند، تنها یک سرزمین است که هرگز تلاش نمی کند آن را کشف کند و آن دنیای درونی وجود خود است.

 در کنار سالمندان دیگر آرام نشسته بود متفاوت با دیگران موهای کاملا " سفید، ابرو و مژگانی همچون برف وپوستی سرخ رنگ .

بهرام جاویدانی

در کنارش نشستم با رویی خوش گفت خیلی جلب توجه میکنم . لبخندی زدم ازش پرسیدم: مایلی درباره زندگیت برام حرف بزنی بلافاصله گفت: بله، چرا که نه؟

اسمم بهرام جاویدانی در 14 مهر 1327 در شهر آبادان به دنیا آمدم . من با بچه های دیگر فرق داشتم برعکس نوزادان دیگر که همه در آبادان سیاه بدنیا می آمدند ، من کاملا سفید بودم مو، ابروها، مژه ها و پوستی سفید و چشمانی همانند دریا آبی . کاملا متفاوت با دیگر نوزادان بودم و در آن زمان تا حدودی زیباتر نشان داده می شدم.

آسایش دوران کودکی از من گرفته شده بود و نمی توانستم با دیگر بچه ها بازی کنم. دوران کودکی گذشت تا سنم به مدرسه رسید تا کلاس چهارم ابتدایی درس خواندم ولی به خاطر متفاوت بودنم و چشمانم که از نوزادی دارای تحرک مادر زادی بود بیشتر از این نباید درس می خواندم ، چون پزشکان اعلام کرده بودند احتمال اینکه بینایی ام را از دست بدهم زیاد است. به همین خاطر خانواده مرا از درس خواندن محروم کردند و دو سال در خانه ماندم و با کسی ارتباط نداشتم. بعد از فوت پدر سرپرستی ام به عمویم سپرده شد و او مرا به مدرسه فرستاد و من موفق به گرفتن دیپلم ریاضی با معدل بالا در سال 1349 شدم. به دلیل مشکلات ضعف بینایی نتوانستم به دانشگاه بروم عاشق ریاضی بودم پیشنهاد دادند که می توانی توی آموزش و پرورش مشغول کار شوی و به شغل معلمی بپردازی. همزمان با کارکردن در سن 37 سالگی ازدواج کردم و حالا در سن پیری ام مدتی است که به آسایشگاه خیریه کهریزک استان البرز می آیم و روزگار خود را می گذرانم.

اینجا در تمامی کلاس های آموزشی شرکت می کنم. راستش الان هم در کنار سالمندان دیگر خیلی جلب توجه می کنم و متفاوت هستم. این تفاوت و نیز کم بینا بودن هیچ گاه جلوی سعی و تلاش من را نگرفته است .

آلبینیسم، نوعی بیماری ژنتیکی و تا حدی شایع در بین جوامع انسانی است که بر اثر آن بدن قادر به ساخت رنگدانه ملانین نبوده و پوست، مو و چشمان شخص رنگ روشنی به خود می گیرد ؛ ملانین نوعی ماده شیمیایی است که در بدن ما وجود دارد و به پوست، چشم و موهای ما رنگ می‌دهد. گاهی اوقات یک کودک هنگام تولد به خاطر کمبود میزان ملانین تمام پوست بدنش سفید است. نبود رنگدانه‌ها به اندازه کافی باعث سفیدی پوست، مژه‌ها، ابروها و همه موهای بدن می‌شود.