پنج شنبه, 22 خرداد 1393 09:32

امکانات شهری متناسب با شرایط معلولان تغییر کند

باغستانی مطرح کرد؛
برخی از پیاده روها در کرج برای افراد عادی مناسب نیست/ امکانات شهری متناسب با شرایط معلولان تغییر کند
کرج - خبرگزاری مهر: افزود: رئیس کمیسیون بهداشت و سلامت شورای شهر در جلسه هم اندیشی با محوریت بررسی بهره مندی معلولان از فضاهای شهری، اعلام کرد: برخی پیاده روها و فضاهای شهری در کرج برای افراد عادی مناسب نیست به همین علت مناسب سازی امکانات شهری برای بهره مندی معلولان ضرورت دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست هم اندیشی رئیس کمیسیون بهداشت و سلامت شورای شهر و شهردار کرج با محوریت بررسی بهره مندی معلولان از فضاهای شهری کرج ظهر دوشنبه به حضور اعضای کمیته مناسب سازی معابر استان در سالن جلسات شهرداری برگزار شد.

محمد صادق باغستانی عضو پارلمانی شهرداری با بیان این مطلب اظهار داشت: توجه به قشر معلول بسیار کم مورد توجه مسئولان قرار گرفته است و تحقق بسیاری از خواسته های آنان مغفول مانده است.

وی گفت: نباید با کم کاری و ندیده گرفتن برخی حقوق معلولان زندگی را بر آنان سخت کنیم در حال حاضر نیاز معلولان بیش از دلسوزی زبانی برداشتن گام های عملی است.

کارگاه آموزشی آشنایی با چگونگی رفتار با معلولان توسط اساتید ژاپنی برگزار می شود

باغستانی در ادامه تاکید کرد: مسئولان اگر دقایقی خود را جای معلولان بگذارند می توانند شرایط سخت زندگیشان را درک کنند پس لازم به نظر می رسد که در برابر این قشر از هیچ تلاشی فرو گذار نباشیم.

رئیس کمیسیون بهداشت و سلامت شورای شهر با اشاره به ضرورت آشنایی مباحث علمی و فراگیری رفتار صحیح در قبال معلولان اعلام کرد: آشنایی با این مباحث باعث خروج از فضاهای آزمون و خطا می شود برای دستیابی به این امر مهم در خرداد ماه جاری کارگاه آموزشی سه روزه با تدریس اساتیدی از کشور ژاپن برگزار می شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: تمامی دستگاه ها در کنار یکدیگر باید این دغدغه را حس کنند در این صورت می توان شاهد تحولات مناسب و موثر در زمینه ارائه خدمات به معلولان در جامعه باشیم.

شورا شهر و شهرداری در قبال زندگی هر چه بهتر معلولان مسئول است

وی افزود: برخی پیاده روها و فضاهای شهری کرج حتی برای استفاده شهروندان عادی قابل استفاده نیستند به همین منظور بهره گیری از استانداردهای جهانی برای مناسب سازی امکانات شهری برای رفاه حال معلولان ضروری است.

باغستانی اضافه کرد: شورا و شهرداری در زندگی بهتر معلولان سهم بزرگی دارد و در حال حاضر با قاطعیت پیگیر عمل دستگاه ها به تکلیف قانونی در قبال قشری است که آمار می گویند حداقل ده درصد از جمعیت کل کشور را شامل می شوند.

رئیس کمیسیون بهداشت و سلامت شورای شهر یادآور شد: پیاده روها، ادارات و اماکن عمومی، امکانات شهری، ناوگان حمل و نقل عمومی، مبلمان شهری و نحوه چیدمان تابلوها و... در معابر از جمله مواردی است که باید در فاز نخست متناسب با شرایط روحی و روانی معلولان تغییر وضعیت پیدا کند.

وی بیان کرد: تشکیل کمیته های تخصصی برای رفع مشکلات معلولان و دعوت از نمایندگان تمامی نهادهای مربوطه مانند انجمن های معلولان، سازمان نظام مهندسی، بهزیستی ضروری است.

گفتنی است؛ حضور سه روزه اساتیدی از کشور ژاپن برای برگزاری کارگاه های آموزشی توانمندسازی معلولان در شهر کرج طی روزهای 24، 25 و 26 خرداد ماه جاری یکی از خروجی های این جلسه هم اندیشی بود.

منبع خبر : خبرگذاری مهر