جمعه, 21 ارديبهشت 1397 12:16
منتشرشده در اخبار

رقابت استان ها برای داشتنِ لقبِ "پایلوت مناسب سازی معابرِ کشور "

رئیس انجمن نعناع در گفتگو با پیام آشنا خبر داد:

رقابت استان ها برای داشتنِ لقبِ "پایلوت مناسب سازی معابرِ کشور

گزارش : نسترن کیوان پور

کارگاه های آموزشی مناسب سازی معابر و محیط های شهری

کارگاه های آموزشی مناسب سازی معابر و محیط های شهری از سال 1391 در بهزیستی استان البرز شروع شد. سال 93 برای اولین بار به همت شهرداری و شورای دوره چهارم، کارشناسان ژاپنی انجمن نعناع به کرج آمدند و کارگاه آموزشی برگزار کردند. آن ها در سال 94 برای بررسی اقدامات انجام شده طی سالِ 93 به ایران آمدند. سال 95 نیز دومین کارگاه برگزار شد و امسال کارگاهی سه روزه در باشگاه میلاد شهرداری کرج تشکیل شد که سطحِ آموزش در آن، نسبت به سال های قبل بسیار ارتقا یافته است.

محمد پاشایی؛ رئیس انجمن نعناع خود دچارِ معلولیت است. در حاشیه این کارگاه با او گفتگویی داشتیم تا از چگونگی فعالیت انجمن و برنامه های آتی آن برای معلولان کشورمان اطلاع حاصل کنیم.

چه شد که به معلولیت دچار شدید؟

سالِ 2004 که ساکنِ ژاپن بودم پس از سقوط از ارتفاع و بستری شدن به مدت 11 ماه و 10 روز، دچار معلولیت شدم و از آن پس روی ولیچر هستم. اوایل زندگی خیلی سختی داشتم اما تصمیم گرفتم مانند افراد عادی زندگی کنم و در جامعه حاضر شوم. در ژاپن زندگیِ راحتی داشتم چرا که معابر و فضاها برای معلولان کاملا مناسب و مطلوب است اما نمی دانستم به ایران که برگردم با چه اوضاعی رو به رو خواهم شد.

هدف اصلی تاسیس انجمن نعناع چه بود؟

پس از اتفاقی که برایم رخ داد از شخصی که دچار معلولیت از ناحیه گردن بود خواستم شرایط زندگی یک معلول در ایران را برایم ترسیم کند. با دیدنِ عکس های او تحت تاثیر قرار گرفتم و تصمیم گرفتم کمکش کنم. با کمک دوستانم  یک تخت برقی و سپس یک ویلچر برقی برای او تهیه و ارسال کردیم. کسی که اصلا از خانه خارج نمی شد و گوشه گیر بود، با این کمک ها زندگی اش تغییر کرد و حضورش در جامعه پُررنگ شد. همین موضوع برای ما بسیار دلگرم کننده بود تا جایی که تصمیم گرفتیم خدماتی به معلولان ارائه کنیم. این خدمات با ارسال تخت و ویلچر برقی آغاز شد. زمانی که کار گسترش یافت تصمیم به ثبتِ انجمن در سال 2010 گرفتیم تا افراد بیشتری را تحت پوشش قرار دهیم.

مناسب سازی معابر و محیط های شهری را برای معلولان از چه زمانی آغاز کردید؟

سال ها در زمینه طراحی شهری در ژاپن کار کرده بودم و در کلاس های مناسب سازی شرکت کرده و مدرک لیدری مناسب سازی را اخذ کرده بودم. همیشه دوست داشتم که در کشور خودم نیز تجربیاتم را به کار بگیرم. سال 2012 بود که تصمیم گرفتم اولین کارگاه مناسب سازی را در ایران برگزار کنم و از اساتید ژاپنی دعوت کردم که به ایران بیایند و تجربیاتشان را در اختیار مسئولانِ کشور و کارشناسان بگذارند.

معیارِ انتخابِ اساتید ژاپنی که به ایران دعوت کردید چه بود؟

این اساتید جزء نخبگان ژاپن در حوزه مناسب سازی معابر و محیط های شهری هستند که تعدادشان انگشت شمار است. سال 2012 از آن ها دعوت کردم که برای برگزاری کارگاه به ایران بیایند. پس از دیدن مهمان نوازی و صمیمیت ایرانی ها، خودشان علاقه مند به سفر به ایران و برگزاری کارگاه شدند. این اساتید که منتخب انجمن نعناع هستند خود نیز به عضویت این انجمن درآمده اند.

چرا کرج را برای برگزاری کارگاه های مناسب سازی انتخاب کردید؟

من در ایران و ژاپن زندگی می کنم. پدر و مادرم هم ساکن کرج هستند. ابتدا می خواستم این کار را در تهران انجام بدهم اما توصیه دوستِ خبرنگاری، باعث شد که تصمیم بگیرم در شهر خودم این کار را دنبال کنم.

آیا به نظر شما فرهنگ رفتار با معلولان چه در مردم چه مسئولان، نسبت به قبل تغییری کرده است؟

بله صد در صد برگزاری این کلاس ها سببِ ایجاد تغییر در دیدگاه افراد شده است. به تدریج ذهن ها با مناسب سازی معابر آشنا شده است و اطلاعات مردم و مسئولان ارتقا یافته است و امیدواریم این روند روز به روز گسترده تر شود.

برخی معلولان از فضاهای مناسب سازی شده کرج در گذشته گلایه دارند و می گویند که برایشان قابل استفاده نیست. مشکل را در کجا می بینید؟

برخی بلوارها یا خیابان ها قبلا مناسب سازی شده اند اما متاسفانه دسترسی مناسب به آن تعریف نشده است و همین موضوع سبب شده فرد معلول نتواند به آن خیابان وارد شود و از فضا استفاده کند. در حال حاضر بررسی نحوه دسترسی ها و مشکلاتی که معلولان به آن ها اشاره می کنند، در دستور کار مسئولان است و بنا داریم که کم و کاستی ها را با طرح های جامع تر رفع کنیم تا به استانداردهای جهانی فضاهای شهری نزدیک شویم.

تفاوت زندگی یک معلول در ژاپن با ایران چیست؟

من در هر دو کشور زندگی می کنم اما در ژاپن واقعا راحت هستم. هرجا بخواهم راحت می روم و ایستگاهی نیست که نتوانم سوار اتوبوس شوم. از مترو نیز به راحتی استفاده می کنم. اما متاسفانه در ایران چنین نیست. حتی مترو آسانسور ندارد. سرویس بهداشتی، دستگاه خودپرداز و غیره در ایران برای معلول تعریف نشده است. هدف ما این است که این موارد را در مناسب سازی رعایت کنیم هرچند باید گفت این کار زمان می بَرَد. به قول اساتید ژاپنی، در همان کشور 40 سال وقت صرف شد که ژاپن به جای کنونی در حوزه مناسب بودن معابر و محیط های شهری برای معلولان برسد. پس باید صبور باشیم تا بتوانیم در آینده به شهری ایده آل برای زندگی معلولان نزدیک شویم.

{slider}

آیا برگزاری این دوره ها در کرج، بازخوردی میانِ سایر استان ها و شهرهای ایران نیز داشته است؟

درخواست های مختلفی از شهرهای کشور برای برگزاری کارگاه داشتیم. سال 95 اساتید ژاپنی در شیراز کارگاهی سه روزه تشکیل دادند. هم چنین سال 96 نیز به دعوت استانداری اردبیل، کارگاهی نیز در این شهر برگزار شد و درخواست ها هم چنان ادامه دارد. ابتدا قصد داشتیم کرج پایلوت کشور در حوزه مناسب سازی باشد اما خوشبختانه آن قدر رقابتِ سالم و مثبت زیاد شده است که هر شهری می خواهد پایلوت مناسب سازی معابر در کشور باشد و این امری بسیار ارزنده است و از آن استقبال می کنیم.

به عنوان آخرین پرسش، آیا انجمن نعناع برنامه ای برای آینده دارد که به معلولان مژده بدهد؟

تصمیم داریم در صورت اخذ مجوز از وزارت کشور، یک طرح آموزشی سه ساله را راه اندازی کنیم تا افراد فعال در زمینه مناسب سازی با گذراندن دوره های مختلف در کنارِ اساتیدِ ژاپنی و بازدید از نحوه مناسب سازی کشور ژاپن، به درجه استادی برسند و  در سطح کشور، هر کدام دوره های آموزشی مختلف برگزار کنند تا معلولانِ سراسرِ کشور هرکجا که هستند لذتِ حضور در فضاهای شهری و استفاده از محیط های مناسب سازی شده را بچشند.

منبع خبر : پایگاه خبری" پیام آشنا البرز "

 

خواندن 295 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 22 ارديبهشت 1397 11:26

درباره ما

نجمن نعناع – حمایت کننده ی معلولین ایران ،سازمانی غیر دولتی در استان کاناگاوا در کشور ژاپن می باشد .این انجمن در جهت حمایت از معلولین جسمی – حرکتی و با هدف رفع نیازها و مشکلات و معضلات زندگی فردی و اجتماعی  معلولین فعالیت می کند .ریاست انجمن را آقای محمد پاشایی عهده دار می باشند که خود نیز با این معضل دست به گریبان می باشند.