پنج شنبه, 20 ارديبهشت 1397 19:40
منتشرشده در اخبار

لزوم عزم جدی مدیریت شهری برای مناسب سازی معابر کرج

با حضور کارشناسان ژاپنی تاکید شد

لزوم عزم جدی مدیریت شهری برای مناسب سازی معابر کرج/ انسان محوری اولویت طرح های شهری باش

سترن کیوان پور

گفت و گوی اختصاصی با یکی از کارشناسانِ ژاپنی انجمن "نعناع"

سال 93 بود که پس از برگزاری کارگاه تخصصی مناسب سازی شهر برای معلولان، گفت و گوی اختصاصی با یکی از کارشناسانِ ژاپنی انجمن "نعناع" انجام دادم؛ انجمنی که مدت هاست در حوزه مناسب سازی و ارتقای کیفیت زندگی معلولان به فعالیت مشغول است. زمانی که در انتهای مصاحبه از او خواستم یک پیام به مردم و مسئولان بدهد گفت که امیدوار است تعامل میان مدیران اجرایی و معلولان ایجاد شود تا بتوان بسیاری از مشکلات را از چهره شهرها زدود و زندگی را برای معلولان و در مقیاسی فراتر تمامِ مردم، تسهیل کرد و مطلوب ساخت.

حال بعد از گذشتِ چهار سال، بارِ دیگر انجمن نعناع و کارشناسان ژاپنی به کلانشهر کرج آمدند و به همت شورای اسلامی شهر و شهرداری کرج در کارگاهی سه روزه و در قالبِ دو دوره مقدماتی و پیشرفته، به شناخت وضعِ موجود معابر کرج، بررسی مشکلات و ارائه راهکارهای اجرایی و تهیه پلان برای نمونه های موردی پرداختند.

وقتی از میاچی شیگه کو؛ یکی از اساتید حاضر در کارگاه، پیرامونِ سفرِ چهارسال پیش به کرج و تفاوتِ دیدگاه های مسئولان و تعاملشان پرسیدم، گفت که نگرش مسئولان نسبت به سال 93 بسیار عوض شده و خوش حال است که در سطح شهر کرج، تغییرات مثبتی از نظر مناسب سازی معابر به چشم می خورد. او مانندِ همکارِ دیگر خود به این موضوع تاکید کرد که برای مناسب سازی باید حتما از حضور معلولان بهره بُرد تا اگر معبری مناسب سازی می شود، واقعا برای آن افراد قابل استفاده باشد.

امیدواریم این روند در آینده نیز ادامه یابد تا شاهدِ شهری باشیم که نه تنها معلولان را به انزوا نمی رانَد، بلکه شرایطی را برای آن ها و همه مردم به ویژه سالمندان فراهم می کند که با تعامل اجتماعی بیش تر در راستای پیشرفت و ترقی گام بردارند.

انجمن نعناع؛ حمایت کننده معلولان ایران، سازمانی غیر دولتی در استان کاناگاوا ژاپن است که با هدف رفع نیازها و مشکلات و معضلات زندگی فردی و اجتماعی معلولان به فعالیت مشغول است. ریاست این انجمن بر عهده مهندس محمد پاشایی است که خود نیز دچار معلولیت است و تجربه های جالبی را نیز از سر گذرانده و به جایی رسیده که برای معلولانِ شهرِ محل سکونت خود؛ کرج مفید واقع شود. تراشیما کااورو؛ مدیر عامل شرکت (ARK PONIT) و دارنده گواهینامه درجه یک معماری و مدرس دانشگاه است که با همکاری شهرداری ها، به کارهای ساخت و ساز می پردازد. از دیگر کارشناسان ژاپنیِ این گروه می توان میاچی شیگه کو، از موسسه تحقیقاتی پلِیس(PLACE) و مشاور و متخصص مناسب سازی فضا، و نوبوهیکو فوکوناگا، مهندس معماری، عمران و برنامه ریزی شهری و منطقه ای و مدیر عامل موسسه تحقیقاتی پلِیس(PLACE) را نام بُرد.

اختتامیه کارگاه سه روزه مناسب سازی معابر شهری، روز گذشته در سالن شهدای شهرداری کرج برگزار شد و تیمِ ژاپنیِ انجمن نعناع به همراه مهندسان و کارشناسان عمرانی، شهرسازی و معماری کرج به بیان گزارش عملکردِ خود پرداختند که در ادامه می خوانید.

 

دکتر رسولی تاکید کرد: ایجادِ فضای انسان محور؛ یک ضرورت برای کرج

دکتر احد رسولی سخنانِ خود را با اشاره به ایده های "یان گِل"؛ نویسنده و شهرسازِ دانمارکی پیرامون ایجاد فضاهای انسان محور در شهرها، گفت: «عیارِ یک شهر خوب چیست؟ چگونه می توان به شهرهای امروزی زندگی بخشید؟ انسان محور بودنِ فضاها یکی از ویژگی های مهمی است که در ارتقای کیفیت زندگی در شهرها موثر است اما متاسفانه کیفی سازی فضاها تاکنون در کرج صورت نگرفته است اما اکنون ضروری است که حرکت به سمتِ ایجاد فضاهای انسان محور را به جد پیگیری کنیم.»

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و تامین منابع مالی شورای شهر کرج در ادامه ماده 2 قانون جامع حمایت از معلولان مصوب سال 1383 را قرائت کرد و گفت: «متاسفانه از آن سال تاکنون هیچ اقدامی برای تسهیل زندگی معلولان انجام نشده است. قانون وجود دارد اما عمل به آن هنوز در ابهام است و شاید تنها تعداد انگشت شماری ساختمان بر مبنای این قوانین، مناسب سازی شده باشند که به هیچ وجه آمارِ مطلوبی نیست.»

بر اساسِ ماده 2 قانون جامع حمایت از معلولان کلیه وزارتخانه ‌ها، سازمان ها و مؤسسات و شرکت های دولتی و نهادهای‌ عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمان ها و اماکن عمومی و معابر‌ و وسایل خدماتی به نحوی عمل کنند که امکان دسترسی و بهره‌مندی از آن ها برای ‌معلولان هم چون افراد عادی فراهم شود. هم چنین تبصره 2 همین ماده می گوید که شهرداری ها موظفند از صدور پروانه احداث یا پایان کار برای آن تعداد ‌از ساختمان ها و اماکن عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را‌رعایت نکرده باشند، خودداری کنند.

رسولی در پایان گفت که معتقد است تمام عرصه های شهری باید هم زمان مناسب سازی شود و در نظر گرفتن معبر یا فضایی به عنوانِ پایلوت نیاز نیست.

حاجی قاسمی تاکید کرد: پیاده راه سازی در دستور کار شورای پنجم

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر کرج با اشاره به وجود 1300 هزار معلول در کشور گفت: «تقریبا 15 درصد جمیعت کشور معلول هستند و همین امر میزانِ اهمیتِ مناسب سازی معابر جهت زندگیِ آسان تر برای این افراد را مشخص می کند. چرا که آنان نیز مانند دیگران از حقوق شهروندی برخوردار هستند.»

مهدی حاجی قاسمی با بیان اینکه شورای پنجم انسان محوری را در قالب پیاده راه سازی در اولویت قرار داده است، افزود: «پیاده راه سازی و انسان محوری، معابر مناسب سازی شده و مطلوب برای تردد مردم به ویژه معلولان را می طلبد و برگزاری چنین کارگاه هایی می تواند کمکی شایان در این راستا باشد.»

احمدی نژاد تاکید کرد: تولید سرمایه انسانی با آموزش موثر و هدفمند

سرپرست شهرداری کرج آموزش را پیش نیازِ کسبِ مهارت دانست و گفت: «کسب مهارت به تولیدِ سرمایه انسانی می انجامد که امروزه بحث بسیار مهم و قابل اعتنایی در جهان است.»

محمدرضا احمدی نژاد آموزش موثر برای کارمندان شهرداری را مورد تاکید قرار داد و افزود: «آموزش باید هدفمند باشد تا در بلندمدت به نتیجه برسد. هم چنین نیاز است با برنامه ریزی های مدون و افزایشِ کیفیت آموزش، سطح دانش و مهارتِ افراد را هر سال ارتقا داد.»

او در پایانِ سخنان خود لزومِ حضور مهندسان ناظر و مجریان ذی صلاح را در کارگاه های آتی یادآوری کرد و گفت: «آموزش به این افراد به دلیلِ اینکه در ساخت و سازهای شهری دخالتِ مستقیم دارند می تواند راهگشایی برای به کارگیری استانداردهای مناسب سازی در ساختمان های شهری و معابر باشد.»

عسگر نصیری تاکید کرد: مناسب سازی معابر کرج نیازمند تعامل نهادهای اجرایی

معاون فنی و عمرانی شهرداری کرج با بیان اینکه بحث مناسب سازی معابر و محیط شهری در تمام کشورهای جهان مورد تاکید است، گفت: « اهمیت معلولان در برنامه ریزی و طراحی شهری به حدی است که سازمان ملل سال 1983 تا 1993 را دهه معلولان نامیده است و در کشور ما نیز بر اساس مصوبه شورایعالی معماری و شهرسازی و بند ج ماده 193 برنامه سوم توسعه کشور در سال 79 آیین نامه اجرایی مناسب سازی به تصویب هیات وزیران رسیده است.»

عسگر نصیری با اشاره به حد فاصل میدان امام خمینی تا میدان شهدا که برای مناسب سازی در نظر گرفته شده است، گفت: «طرح ها و پلان هایی برای این محدوده ارائه شد. هم چنین از باشگاه میلاد تا مجتمع نورِ دیدگان و پارک خانواده، توسط اساتید ژاپنی بررسی و قسمت های مورد نیاز جهت مناسب سازی تعیین شد. سپس در عرض دو روز دستورها به پیمانکار صادر شد و با حضور ناظران معاونت فنی و عمرانی و کارشناسان ژاپنی، این بخش با تاکید بر به کارگیری استانداردهای لازم، مناسب سازی شد.»

عسگری همکاری تمام دستگاه ها و نهادهای اجرایی را در امر مناسب سازی، ضروری دانست و گفت: «نتیجه برگزاری این کارگاه و تعامل با دستگاه های مختلف، پیگیریِ راه اندازی سامانه حمل و نقل معلولان است، هرچند اصلاح زیرساخت ها اعم از پل های ارتباطی، معابر، ایستگاه های اتوبوس، پارک ها، خودپرداز ها و سرویس های بهداشتی و غیره نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.»

معاون فنی و عمرانی شهرداری کرج در پایانِ سخنان خود به امتیازِ 96 از 100 کرج در سال 1396 در حوزه پیگیری مصوبات مناسب سازی معابر و محیط شهری برای معلولان از سوی بهزیستی نیز اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد که در آینده با تعامل نهادهای مختلف، شهری مناسب و مطلوب برای عزیزانِ معلول داشته باشیم.

حسین پور مطرح کرد: لزوم عزم جدی مدیریت شهری برای مناسب سازی معابر

مهندس حامد حسین پور؛ نماینده کارشناسان شرکت کننده در این دوره نیز در ادامه گزارشی از طرح های تهیه شده و فهرستی از مشکلاتِ وضع موجود که در خِلال بررسی های میدانی حاصل شده است، ارائه کرد.

او با بیان اینکه در ژاپن طرح مناسب سازی و استاندار سازی معابر وجود ندارد گفت: «به گفته کارشناسان ژاپنی حاضر در کارگاه مناسب سازی، در این کشور پیش از انجام هر طرحی، معابر و ساختمان ها مناسب سازی می شوند و نیازی نیست که اول یک سازه ساخته شود و پس از آن به مناسب سازی آن برای معلولان فکر کرد!»

او در بخشی دیگر از سخنان خود به لزوم فرهنگ سازیِ رفتار صحیح با معلولان در جامعه تاکید کرد و ادامه داد: «بازنگری در قوانین مقررات ملی ساختمان، بازنگری در جانمایی و طراحی تجهیزات شهری مانند ایستگاه های اتوبوس، سرویس های بهداشتی، به کارگیری دانش و تخصصِ کارشناسان حوزه مناسب سازی و طراحی های مطلوب جهتِ تسهیل حضور اقشار آسیب پذیر در شهرها، نیازمند عزم جدی مدیریت شهری است که خوشبختانه در شورای دوره پنجم به وضوح دیده می شود و امید است که این روند ادامه یابد.»

گزارش تراشیما کااورو؛ کارشناس ژاپنی از عملکرد سه روزه کارگاه مناسب سازی معابر کرج

تراشیما کااورو نیز گزارشی از عملکرد سه روزه کارگاه مناسب سازی معابر و محیط شهری که در باشگاه میلاد شهرداری کرج برگزار شد، ارائه داد و گفت: «در زمان بازدید در شهر، خود شرکت کنندگان در این دوره ها، روی ویلچر نشستند یا به کمک عصا با چشمان بسته سعی کردند در شهر تردد کنند. هم چنین از دو فرد معلول نیز درخواست شد که در این بازدیدها همراهِ تیم کارشناسی باشند و مشکلات را گوشزد کنند. این امر سبب می شود از نزدیک و به صورت ملموس با نیازها و مشکلات معلولان آشنا شوند و طرح های مناسب تری ارائه دهند.»

او ادامه داد: «مشکلاتی که طی بررسی های میدانی از خیابان شهید بهشتی به دست آمد این بود که دسترسی ها، ایستگاه های اتوبوس، خودپردازها، ورودی بانک ها، سنگ فرش ها، پل های انتهای معابر و غیره برای استفاده معلولان به هیچ وجه مناسب نیست.»

او با اشاره به طرح های ارائه شده پس از روز سوم کارگاه گفت: «این طرح ها هنوز نیاز به نهایی شدن دارد و پس از اجرای طرح ها باید از محل بازدید صورت بگیرد و بازخوردها بررسی شود که آیا این طرح موفق بوده است یا خیر.»

منبع خبر : پایگاه خبری" پیام آشنا البرز "

خواندن 274 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 21 ارديبهشت 1397 19:06

درباره ما

نجمن نعناع – حمایت کننده ی معلولین ایران ،سازمانی غیر دولتی در استان کاناگاوا در کشور ژاپن می باشد .این انجمن در جهت حمایت از معلولین جسمی – حرکتی و با هدف رفع نیازها و مشکلات و معضلات زندگی فردی و اجتماعی  معلولین فعالیت می کند .ریاست انجمن را آقای محمد پاشایی عهده دار می باشند که خود نیز با این معضل دست به گریبان می باشند.