×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

یکشنبه, 17 مرداد 1395 10:41
منتشرشده در اخبار

پاكسازي ميدان سلماس توسط معلولان منطقه و مهمانان خارجی

دوستدار محيط‌ زيست از ژاپــن!

بهنام سلطانی- حتماً تا به حال باخبر شده‌ايد كه اهالي محله‌هاي منطقه براي پاكسازي بوستان‌ها با هم قرار و مدار گذاشته و در مناسبت‌هاي مختلف به داد محيط‌زيست مي‌رسند اما حتماً تاكنون نشنيده‌ايد كه خارجي‌ها براي پاكسازي محيط‌زيست ما دستكش به دست كنند و آستين‌ها را بالا بزنند! چند ژاپني كه به همراه محمد پاشايي، ايراني معلول مقيم ژاپن، چند روزي به تهران آمده‌اند و مهمان منطقه ما هستند، بعد از پايان كارگاه آموزشي انجمن معلولان ضايعات نخاعي در ميدان سلماس، به‌طور خودجوش و همراه معلولان حاضر در اين كلاس آموزشي زباله‌هاي اطراف ميدان سلماس را جمع كردند و اين اقدام نمادين آنها مورد توجه اهالي قرار گرفت.

دوستدار محيط‌زيست  از ژاپــن!

حتماً تا به حال باخبر شده‌ايد كه اهالي محله‌هاي منطقه براي پاكسازي بوستان‌ها با هم قرار و مدار گذاشته و در مناسبت‌هاي مختلف به داد محيط‌زيست مي‌رسند اما حتماً تاكنون نشنيده‌ايد كه خارجي‌ها براي پاكسازي محيط‌زيست ما دستكش به دست كنند و آستين‌ها را بالا بزنند! چند ژاپني كه به همراه محمد پاشايي، ايراني معلول مقيم ژاپن، چند روزي به تهران آمده‌اند و مهمان منطقه ما هستند، بعد از پايان كارگاه آموزشي انجمن معلولان ضايعات نخاعي در ميدان سلماس، به‌طور خودجوش و همراه معلولان حاضر در اين كلاس آموزشي زباله‌هاي اطراف ميدان سلماس را جمع كردند و اين اقدام نمادين آنها مورد توجه اهالي قرار گرفت.

آموزش از كودكي

آقاي آكياما، يكي ديگر از مهمانان ژاپني هم روايتي شنيدني از مشاركت مردم اين كشور در پاكسازي محيط‌زيست را بازگو مي‌كند. او مي‌گويد: «در كشور ما حفاظت از محيط‌زيست را از دوران كودكي آموزش مي‌دهند. مثلاً در مهدكودك‌ها آموزش مي‌دهند كه بعد از اتمام كلاس، كودكان اسباب‌بازي‌ها را جمع كنند و حتي نظافت مهدكودك را همراه مربيان انجام بدهند. در دبستان و دبيرستان هم ساعت نظافت داريم و معلم و دانش‌آموز رأس ساعت خاصي نظافت مدرسه و شست‌وشوي سرويس‌هاي بهداشتي را انجام مي‌دهند. وقتي مسئوليت پاكسازي محيط‌زيست برعهده خودمان باشند حتماً در نگهداري از آن تلاش مي‌كنيم.»

اگر معلول نبودم همه جاده چالوس را تمیز می‌کردم

محمد پاشايي، معلول ايراني سال‌ها پيش بر اثر حادثه‌ای در كشور ژاپن معلول شده و چند سال بعد انجمن «نعناع» را كه كارش مناسب‌سازي شهرها براي‌ تردد آسان معلولان است تأسيس كرده و هرازگاهي براي برپايي كلاس‌هاي آموزشي براي معلولان و مديران شهري به ايران سفر مي‌كند. او كه باني اصلي این برنامه نمادين است مي‌گويد: «هفته قبل كه همراه دوستان ژاپني‌ام به شمال كشور رفتيم و آلودگي‌هاي جاده چالوس را ديدم گريه كردم. به حدي متأثر شديم كه چند ساعتي همراه دوستان ژاپني زباله جمع می‌كرديم و اگر معلول نبودم به تنهايي سرتاسر جاده چالوس را تميز مي‌كردم. در ژاپن علاوه بر اينكه مردم در پاكسازي محيط‌زيست سهيم مي‌شوند مشوق‌هایی هم براي اين كار در نظر گرفته مي‌شود. مثلاً اگر از فروشگاه نايلون بخواهيد 5 ين از شما دريافت مي‌كنند اما اگر از گرفتن نايلون صرف‌نظر كنيد 5 ين به شما مي‌دهند. من همراه دوستانم در شهر يوكاهاما زندگي مي‌كنيم و امكان ندارد كه در پياده‌راه‌هاي اين شهر نايلون يا زباله ببينيم.»

آن‌ها درس بزرگي به مادادند

هنگام جمع‌آوري زباله‌ها توسط معلولان و مهمانان ژاپني، تعدادي از ساكنان محدوده ميدان سلماس به آنها مي‌پيوندند. مادربزرگي كه يكي از ساكنان قديمي این محله است مي‌گويد: «من امروز از معلولاني كه زباله‌هاي ما را جمع كردند خجالت كشيدم و از اهالي محل خواستم جلو آنها را بگيرند اما خودشان براي اين كار اشتياق داشتند. بنابراين ما هم به اين نتيجه رسيديم كه به كمك آنها بياييم. شايد اين كار تلنگري باشد به همه ما كه از اين پس محله‌مان را تميز نگه داريم تا وقتي مهماني به اينجا مي‌آيد خجالت زده نشويم. امروز معلولان و مهمانان ژاپني درس بزرگي به ما دادند.»

محيط‌زيست براي همه ماست

خانم اوساوا كه همراه 2 ژاپني ديگر مهمان انجمن معلولان ضايعات نخاعي بود، نگاه متعجب رهگذران را با لبخند پاسخ مي‌دهد و خطاب به ساكنان ميدان سلماس كه از او تشكر مي‌كنند مي‌گويد: «محيط‌زيست متعلق به يك شهر يا كشور خاص نيست و براي همه جانداران كره زمين است. بنابراين پاكسازي محيط‌زيست چه در ايران و چه در ژاپن تفاوتي ندارد. در ژاپن امكان ندارد كه مردم ته سيگار را پاي درختان بريزند. وقتي به اين درختان آب می‌دهند به دليل وجود ته سيگارها، سم تولید مي‌شود. اگر اين درختان زبان داشتند حتماً به همه ما مي‌گفتند كه شما حق نداريد سم به خورد ما بدهيد.»


منبع: همشهری محله

خواندن 3563 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 28 آذر 1395 00:26

درباره ما

نجمن نعناع – حمایت کننده ی معلولین ایران ،سازمانی غیر دولتی در استان کاناگاوا در کشور ژاپن می باشد .این انجمن در جهت حمایت از معلولین جسمی – حرکتی و با هدف رفع نیازها و مشکلات و معضلات زندگی فردی و اجتماعی  معلولین فعالیت می کند .ریاست انجمن را آقای محمد پاشایی عهده دار می باشند که خود نیز با این معضل دست به گریبان می باشند.